Знайомтеся з нами також за посиланням: http://skola.ucoz.ua/
http://skola.ucoz.ua/index/shkilna_gazeta_quot_guash_quot/0-23
Випуски шкільної газети з вересня 2017 дивіться за посиланням:
https://hyzhyntsischool.e-schools.info/library/category/3945
Школа - це маленька держава, і як у справжній державі, в школі мають бути свої засоби масової інформації. Таким засобом інформації в нашій школі на сьогодні є шкільна газета "ГУАШ".
Шкільна газета – це сучасний засіб виховання духовно-моральних цінностей, формування активної громадянської позиції, а також засіб підвищення інтересу до навчання. Вона моделює собою ситуацію дорослого життя, дозволяє охопити досить широке коло тих, що навчаються, вихованців, різних і за віком, і за інтересами, і за соціальним станом, сприяє згуртованості дітей, вдосконаленню міжособстісних стосунків через уміння зважати на думку, інтереси і бажання своїх товаришів, залучити до випуску батьків, педагогів школи, тобто вибудовувати партнерські стосунки.
Шкільна газета відіграє велику роль в житті тих учнів, які беруть активну участь в її створенні. Вона сприяє дорослішанню дітей, їх вихованню. В результаті роботи кожен: і той, хто пише, і той, хто читає - відчуває власну значущість і причетність до рішення шкільних завдань. Звичайно, конкурувати з центральною дитячо – молодіжною пресою шкільне видання не може. Але й завдання його зовсім не в цьому. Шкільна газета існує не тільки для того, щоб повідомляти новини, а і як засіб створення в школі справжнього творчого колективу, формування суспільної думки, засіб виховання, самореалізації тощо. Це коло інтересів учнів, їхніх турбот, пошуків, спільні сумніви і відкриття, своєрідний літопис школи.
Створення шкільної газети дозволяє встановити тісніші мікросоціальні зв'язки всередині школи. Участь учнів в шкільній редколегії підтримує їх індивідуальний розвиток, оскільки допомагає організувати себе, виразити свої думки, розповсюдити їх серед інших людей, допомагає краще пізнати себе, відкрити світ.
В процесі спільної діяльності створення шкільної газети між представниками різних поколінь встановлюються стосунки взаєморозуміння. Крім того, подібна практика робить вплив на вибір професії. Звичайно, не кожен з юнкорів обере собі професію журналіста. Але уміння спілкуватися, висловлювати свої думки в різних життєвих ситуаціях, бути сміливіше, впевненіше, володіти мовою – основні переваги, які дає співпраця в редакції шкільної газети.
4 кроки створення шкільної газети.
1 крок. Створення команди.
Основними кроками у створенні шкільної газети було: зібрати ініціативну групу, поставити проблему, колективно визначити концепцію газети – мету, завдання, назву, рубрики, тематику матеріалів; розподілити обов’язки. Газету створює група творчих, активних учнів. Вони одночасно є журналістами, дизайнерами, фотокореспондентами. Редактор, звичайно – найголовніша людина. Його обов’язок зробити так, щоб газета виходила вчасно і її було цікаво читати, адже читачами газети є і школярі різного віку, й учителі, й батьки.
Щоб видавати і поширювати газету, передусім, потрібна міцна команда.У редакційну колегію входять учні 5-11-х класів. Усі доручення розподіляються на добровільній основі, є змінними впродовж творчого процесу.
Засновником газети є адміністрація школи.
Розподіл редакційних обов'язків :
1. Головний редактор.
2. Дизайнер(проводить практичну роботу із створення макету газети згідно з темою випуску; приймає підготовлені кореспондентами матеріали, здійснює підбір ілюстрацій(фото, малюнки, графіки, схеми); здійснює тиражування газети на паперових та електронних носіях).
3. Журналісти(кореспонденти, школярі , які люблять і бажають писати замітки, батьки,педагоги, працівники школи).
5. Фотокореспонденти(вихованці, що захоплюються фотографією і уміють працювати з цифровим фотоапаратом, батьки, педагоги, працівники школи).
6. Коректори(вихованці, що добре знають українську мову, учитель української мови).
7. Верстальники (вихованці, які вміють працювати з комп’ютерною технікою).
2 крок. Розробка плану роботи редколегії .
1.Організаційно-підготовчий.
- Провести засновницькі збори для створення журналістського об'єднання;
- розробити і створити структуру редакції шкільного ЗМІ;
- Формування групи учнів, вибір заступника головного редактора.
- Складання плану роботи(складання тематики газет на рік).
- Формулювання питань для досліджень.
- Створення керівником ввідної презентації для учнів.
2. Навчальний.
- Знайомство з проблематикою проекту за допомогою ввідної презентації керівника.
- Короткий виклад відомостей про газети, види, їх призначення.
- Демонстрація випусків шкільної газети інших освітніх установ.
- Виявлення попередніх знань дітей по темі проекту.
- Вивчення методів збору і обробки інформації.
- Визначення груп за інтересами.
- Визначення етапів роботи над номером газети.
- Знайомство з критеріями оцінки робіт.
- Вибір назви газети, розробка шаблона емблеми.
- Організація навчальних занять :
а) інформаційні технології, робота з комп'ютерними програмами;
б) робота з технікою: цифровим фотоапаратом, сканером, комп'ютером;
в) українська мова і література, культура мовлення;
г) основи журналістики.
- Надання практичної можливості юним журналістам користуватися в міру необхідності комп'ютером, сканером, цифровим фотоапаратом для набору, редагування матеріалів, підготовки матеріалів, підготовки фотографії, для подальшої їх обробки і верстання газети.
3 . Дослідницький.
- Робота в групах. Розподіл журналістських завдань. Збір інформації, а саме:
1. Самостійний пошук інформації.
2. Робота з друкарськими матеріалами.
3. Збереження результатів у форматі Word .
4. Висновки по роботі.
5. Взаємнооцінка робіт один у одного. - Створення макету газети, обговорення єдиного дизайну.
- Оформлення номера газети.
4.Підсумковий.
1. Презентація результатів проекту : видання шкільної газети, участь в конкурсах і фестивалях.
2. Підведення загальних підсумків - презентація з фотографіями учнів, що виконують завдання проекту, для підсумкового огляду на стенді розмістити фотоматеріали роботи учнів над проектом.
3 крок. Організація випуску шкільної газети.
Редколегією було вибрано назву для газети "ГУАШ" – Газета Усіх Активних Школярів. Також була вибрана емблема – різнокольорова фарба гуаш, яка символізує різнобарвність життя, різний вік, різні характери учасників проекту тощо.
Кожен номер газети представляє свого роду завдання, пов'язане з необхідністю розкрити певну тему. Тема дозволяє об'єднати статті, замітки учнів загальною ідеєю, а їх роботузробити цілеспрямованою.
Газета не є політичною і не пропагує погляди яких-небудь партій, релігійні переконання. Видання відбиває події, явища, думки з точки зору загальнолюдських цінностей: світу, добра, толерантності, здорового способу життя і так далі. Неприпустимо використання ненормативної лексики. Статті носять життєствердний, оптимістичний характер.
Організація діяльності редакції шкільної газети (далі ШГ).
Вступ до редакції газети є добровільним і робиться на початку навчального року.
Засідання редакції проводиться 1 раз на тиждень. Кореспондент впродовж місяця зобов'язаний підготувати обов'язковий мінімум інформації. Підготовка нових кореспондентів здійснюється через заняття в гуртку "Юний журналіст".
Як створити газету? Якою вона повинна бути? Успіх ШГ залежить від багатьох факторів, зокрема, оригінального та свіжого змісту, нових тем, актуальних, поданих зі смаком, самостійних поглядів. Ще слід враховувати характерну особливість шкільного видання – тісний зв'язок з читачем. Газета є найближчим для учнів виданням. Вони повинні сприймати її, як щось рідне, близьке.
Орієнтовний перелік тем випуску газет:
Вересень – «Початок навчального року. Олімпійський тиждень в школі.»
Жовтень – «Школа – наш дім. Учителі – наші наставники.»
Листопад – «День української писемності та мови.»
Грудень – «Незабаром Новий рік.»
Січень – «Зимові свята. Народний календар.»
Лютий – «Все починається з любові.»
Березень – «Шевченківські березини.»
Квітень – «Дзвони Чорнобиля.»
Травень – «Ніхто не забутий, ніщо не забуте! День матері.»
Червень – «Відпочинок в пришкільному таборі.»
Орієнтовний перелік рубрик шкільної газети.
Тема кожного наступного номера, як і статті в ньому обговорюються спільно юнкорами. Безперечно, кожен має свої смаки, уподобання, тому намагаємося писати про різне. У газеті «ГУАШ» є постійні і змінні рубрики.
Постійні рубрики: « Календар знаменних і пам’ятних дат», «Із життя школи», «Скарбничка думок», «Вітаємо іменинників», «Цікаво знати», «Що нового?» та інші.
Як створюється шкільна газета «ГУАШ»
- Ловимо ідеї, придумуємо тематику номера.
- Ловимо заходи і учнів, щоб написати статті.
- Ловимо вчителів, щоб взяти інтерв’ю.
- Влаштовуємо фото охоту, малюємо.
- Творимо і пишемо. Пишемо і творимо.
- Перевіряємо, коригуємо, ридактуємо.
- Комп’ютеризуємо, верстаємо.
- Сім раз перевір – один віддай типографу!
- Віддаємо в друк.
- Розповсюджуємо тираж.
- Насолоджуємося результатом!
Методи роботи:
інтерв’ю, анкетування, використання інтернет – ресурсів, аналіз і обробка зібраного матеріалу.
- Хочеш випускати шкільну газету з нами?
Якщо у тебе є своя точка зору…
Якщо у тебе є талант…
Якщо ти малюєш…
Якщо ти пишеш вірші…
Ми чекаємо на тебе в кабінеті української мови і літератури.
4 крок . Верстка газети .
«Що розмістити на початку випуску?», «Чим ми збираємося відкрити номер?» Відповіді розрізнятимуться залежно від спрямованості видання. Можна дотримуватися різних критеріїв у виборі: дати пріоритет "найсвіжішій"(тобто самою останньою) інформації; вивести на перший план якусь особливо яскраву подію; розповісти про рішення адміністрації. Заголовок першої смуги має фундаментальне значення: він повинен притягнути увагу читача і збудити у неї бажання прочитати статтю. Ілюстрації(фотографії, малюнки) і колір - додаткові елементи, що посилюють привабливість заголовка. Перша смуга газети - це її вітрина.
Верстка інших частин газети : матеріали розподіляються по темах (репортажі, поезія, читацька пошта, шкільне життя і тому подібне). Для кожної сторінки визначається ієрархія: значиміші матеріали розміщуються вгорі, а фотографії, різного роду обрамлення і прикраси, шрифтові поєднання повинні надати усім частинам газети гармонійної форми, приємної для очей.
Кожна стаття також має свою структуру: заголовок, а іноді і додаткові підзаголовки; "шапку", що дає в декілька рядків основний зміст для збіглого ознайомлення; "атаку", тобто першу ударну фразу, покликану здивувати, потрясти, притягнути увагу, збудити бажання продовжити читання; вставки, призначення яких - підтримувати інтерес читача, вести його далі;
Методичні принципи:
- особистісно - зорієнтований підхід враховує особливості вихованців, сприяє навчанню вільно і творчо мислити;
- комунікативна спрямованість дає учням можливість спілкуватися в процесі створення, випуску і реалізації газети;
- діяльний характер навчання дозволяє працювати індивідуально, в парах, групах;
- взаємозв'язане навчання сприяє написанню заміток і статей, підготовці постійних рубрик, розділів, тематичних випусків газет;у і, звичайно, кінцівку - яскраву завершальну частину. – поетапність навчання від простого до складного сприяє вільному володінню письмовою мовою при створенні заміток, статей.
Розглядаючи участь учнів у випуску шкільної газети як створення умов для самоактуализації, самореалізації і розвитку творчого потенціалу школярів, вихованців окремих категорій, вважаю за можливе реалізацію цього проекту тільки при матеріально - технічному і фінансовому вкладеннях. Результативність цього проекту залежатиме від періодичності і своєчасності випуску шкільної газети. У школі є усі умови для комп'ютерної обробки, правки і набору текстів статей, макетування і верстання газети, для створення банку фотоматеріалів з шкільних заходів.
Є в наявності 7 персональних комп'ютерів, сканер, принтер, ксерокс, цифровий фотоапарат.
Очікувані результати:
- Підвищення соціальної активності учнів.
- Розвиток ціннісної орієнтації учнів.
- Розвиток пізнавальної активності.
- Підвищення інтересу до знань.
- Розвиток естетичних смаків учнів.
- Розвиток партнерських стосунків : що навчаються, вихованці - педагоги – батьки.
- Усвідомлений вибір професії.
Матеріально – технічне забезпечення
У школі є усі умови для комп'ютерної обробки, правки і набору текстів статей, макетування і верстання газети, для створення банку фотоматеріалів з шкільних заходів.
Є в наявності 7 персональних комп'ютерів, сканер, принтер, ксерокс, цифровий фотоапарат.
Програма роботи гуртка "Юний журналіст"
Організації позакласної роботи з української мови.
Пояснювальна записка
Випуск шкільної газети на сьогоднішній день є досить актуальною і цікавою формою позакласної роботи з української мови у школі. Адже змістовна, естетично оформлена газета, окрім підвищення інтересу учнів до української мови, до журналістики служить також засобом повідомлення інформації про заходи і події, які відбуваються у школі. Через шкільну газету висвітлюється система роботи не тільки з української мови , а й навчально – виховної роботи школи.
Різновіковий гурток "Юний журналіст" є однією з форм навчання основ журналістики учнів 5-11-х класів. На його засвоєння відводиться 35 навчальних годин (1 година на тиждень).
Мета програми:
- Створити умови для оптимальної соціальної та творчої самореалізації особистості, інтелектуального самовдосконалення;
- Формувати медіа культуру у профільній орієнтації учнів та стимулювати їх активність у пошуках професії;
- Вивчити основи журналістської майстерності.
Перспективна мета - підготовка учнів до співпраці з міськими, обласними, державними періодичними виданнями та можливому обранню журналістики як майбутньої професії.
У процесі реалізації мети програми вирішуються наступні завдання:
І. Навчальні:
- Озброєння учнів сукупністю знань про принципи журналістської діяльності, особливості журналістської професії, а також про професії що мають безпосереднє чи опосередковане відношення до медіа сфери;
- Вивчення історії журналістики, етапів її розвитку;
- Вивчення основ соціології та журналістської творчості;
- Формування навичок журналістської майстерності, комунікативної компетентності та придбання первинного професійного досвіду та початкової професійної орієнтації;
- Формування практичного досвіду створення шкільного друкованого видання;
- Формування практичних умінь та навичок у вирішенні екологічних, здоров'язберігаючих та інших завдань, набуття відповідних знань.
ІІ. Виховні:
- Формування навичок колективної діяльності та діалогового спілкування, сучасного світосприйняття, активної життєвої позиції;
- Формування толерантності, культури міжнаціонального спілкування у багатонаціональному соціумі;
- Формування уявлення про журналістику як професію, що відіграє специфічну роль у житті суспільства;
- Прищеплення культури спілкування зі світом ЗМІ;
- Пробудження інтересу до преси та формування свідомого ставлення до журналістики як виду суспільної діяльності;
- Формування потреби в постійній підвищеній інформованості;
- Формування почуття відповідальності за природу, екологію, у тому числі про власне здоров'я;
- Формування в учнів та їх батьків розуміння необхідності використання оздоровчих заходів для відновлення та збереження здоров'я;
- Виховання культури поведінки та мовлення.
ІІІ. Розвиваючі:
- Всебічний розвиток творчих здібностей, індивідуального мислення, інтересів, схильностей, фізичного стану організму учня та на цій основі формування професійної спрямованості;
- Розширення загальної обізнаності.
Форма подання матерілу - практико-орієнтована.
Прогнозований результат навчання за програмою - створення шкільного періодичного видання (шкільної газети) ;
засвоєння учнями теоретичних та практичних знань, умінь та навичок журналістської діяльності.
Програма курсу складається з трьох розділів:
І . Організаційна діяльність .
ІІ. Навчально – виховна діяльність.
ІІІ. Практична діяльність.
Навчання здійснюється з урахуванням вікових та особистісних властивостей учнів.До занять можна залучити й молодших школярів, які мають добрі літературні здібності та інтерес до журналістської професії.
Розгорнуте календарно-тематичне планування програми
№ п/п |
Зміст роботи |
Кількість годин на тиждень |
Календарні строки виконання. |
|
І . Організаційна діяльність . |
||||
1. |
Знайомство з гуртківцями. Вступ. План роботи гуртка на І півріччя. |
1 |
||
2. |
Активна участь гуртківців в житті школи; участь в районних та обласних конкурсах. |
- |
Постійно |
|
3. |
Оформлення електронних носів періодичних видань (шкільної газети). |
- |
Протягом року |
|
4. |
Створення презентації про творчий шлях гуртківців. |
- |
Протягом року |
|
5. |
Екскурсія до редакції місцевої газети. |
1 |
Протягом року |
|
ІІ. Навчально – виховна діяльність. |
||||
6. |
З історії журналістики. Засоби масової інформації. |
1 |
Вересень |
|
7. |
Фотографія. Фотожурналістика. Фотомистецтво. |
1 |
Жовтень |
|
8. |
Папір – найважливіший засіб письмового спілкування. Мова як засіб спілкування. Мова періодичних видань. |
1 |
Листопад |
|
9. |
Процес створення газети. Постійні та змінні рубрики. Затвердження постійних рубрик ШГ. |
1 |
Грудень |
|
10. |
Штат газетної редакції та їх обов’язки: кореспонденти, фотокореспонденти, дизайнери, редактори. Головний редактор. |
1 |
Січень |
|
11. |
Типологія в журналістиці. (Газети, журнали, радіохвилі, інтернет ). З історії дитячої преси. Знайомство з дитячими і підлітковими ЗМІ. |
1 |
Лютий |
|
12. |
Типи та види шкільних газет. Робимо газету. Заголовки та ілюстрації. Особливості журналістської праці. Підсумкове заняття. |
1 |
Березень |
|
ІІІ. Практична діяльність. |
||||
13. |
Круглий стіл «Коло ідей» для ШГ. Затвердження тем для випусків шкільних газет кожного місяця. Добір матеріалу для першого випуску ШГ, присвяченого початку нового навчального року та подіям у школі. |
1 |
||
14. |
Комп’ютерний набір, дизайн, процес творення ШГ. Випуск першого номера ШГ.(Вересень) |
1 |
||
15. |
Пошук матеріалів, цікавих тем для випуску другого номера ШГ. Визначення рубрик, дизайн та естетичне оформлення, пошукова робота кореспондентів. |
1 |
||
16. |
Редагування текстів. Комп’ютерний друк. Робота над випуском, присвяченим Дню учителя та найяскравішим шкільним подіям. |
1 |
||
17. |
Презентація другого номера ШГ. (Жовтень) |
1 |
||
18. |
Добір матеріалу для третього номера ШГ (листопад) , присвяченого Дню української писемності, а також шкільним подіям , що відбулися протягом місяця. |
1 |
||
19. |
Індивідуальна пошукова робота гуртківців по збору інформації. |
1 |
||
20. |
Аналізування зібраної інформації, редагування, раціональне, естетичне розміщення інформації на сторінках газети. Випуск ШГ №3. |
1 |
||
21. |
Підготовча робота над випуском ШГ № 4 (грудень), присвяченого зимі, зимовим святам та найцікавішим шкільним подіям. |
1 |
||
22. |
Написання статей, робота фотокореспондентів. |
1 |
||
23. |
Комп’ютерний друк ШГ № 4.Презентація випуску. Планування роботи на ІІ півріччя. |
1 |
||
24. |
Добір матеріалу, визначення основних рубрик ШГ № 5 (січень). Індивідуальні завдання дітям. |
1 |
||
25. |
Систематизація зібраного. Формування, розміщення рубрик, відбір найкращого матеріалу. |
1 |
||
26. |
Випуск ШГ № 5 , присвяченого зимовим подіям, які відбулися у школі і вдома під час канікул. |
1 |
||
27. |
Збір цікавого матеріалу для ШГ № 6. (лютий), присвяченому найяскравішим епізодам шкільного життя. Творчий підхід у висвітленні матеріалу. |
1 |
||
28. |
Аналізування зібраного матеріалу. Усунення недоліків. Комп’ютерний набір ШГ № 6. |
1 |
||
29. |
Презентація випуску ШГ № 6. |
1 |
||
30. |
Робота над 7 – им номером ШГ (березень), присвяченому Міжнародному жіночому дню. Коло ідей. Індивідуальна робота. |
1 |
||
31. |
Редагування зібраного, формування рубрик. Естетичне оформлення газети. Випуск ШГ№ 7 (за березень). Планування тематики наступного номеру. Яким ми його уявляємо? |
1 |
||
Особливості журналістської праці. Підсумкове заняття. |
1 |
|||
32. |
|
1 |
||
33. |
Випуск ШГ № 7. Планування випуску ШГ № 8 (травень), присвяченому травневим святам, завершенню навчального року. |
1 |
||
34. |
Пошукова робота гуртківців. |
1 |
||
35. |
Презентація випуску ШГ № 8. Розробка перспективного випуску ШГ № 9 (червень), присвяченого активному відпочинку дітей в пришкільних таборах. |
1 |
||
36. |
Презентація випуску ШГ № 9. Завдання гуртківцям на літо. Підсумкове заняття. |
1 |
Примітки:
Дана програма призначена для першого року діяльності гуртка «Юний журналіст». Для наступних років можна використовувати частково І розділ програми, а також ІІІ розділ – Практична діяльність, де головну увагу зосереджувати на практичних вміннях і навичках гуртківців під час випуску шкільної газети. Третій розділ програми повторювати з року в рік, удосконалюючи випуски шкільних газет.
Автор програми :
Світлана Олександрівна Артеменко, вчитель української мови і літератури Хижинського
НВК ім. Є.К.Тищика Лисянського району Черкаської області.