Тиждень рідної мови
... хочеться не просто говорити, а діяти.
Мова – це те, без чого сукупність людей не має права іменуватися нацією, те, без чого людина – знекровлений механізм, те, що дає сил і наснаги до боротьби за самоідентифікацію на світовій арені.
День української писемності та мови… Коли як не сьогодні говорити про прекрасну нашу солов’їну душу народну? Сьогодні, зараз, а проте зовсім не хочеться лукавити перед дітьми пустослів’ям, ажде вони стають свідками та учасниками відвертої русифікації держави з екранів, радіоефірів та щоденного «ламаного» слова, хочеться не просто говорити, а діяти.
Саме тому цього року спробували провести Тиждень мови у новому форматі: популяризація мови через пресу, радіо та телебачення.
Протягом тижня діяла імпровізована газета, на шпальтах якої учні мали можливість представити свої художні роботи. Обмежувати дітей тематикою творів не стали, адже основним є те, що проявляти талант допомагало рідне слово. Також на перервах розв’язували кросворди та ребуси, молодші школярі шукали відповіді у словах.
У проекті Радіо «Хижинці-ФМ» ми в «прямому ефірі» обговорили сучасні тенденції української музики та шоу-бізнесу загалом, про україномовні квоти на музику, слухали сучасних українських виконавців. У пошуку правильного шляху розвитку українського слова в медіа просторі дійшли висновку, що багато чого залежить від нас самих, теперішніх споживачів та , сподіваюся, виконавців у майбутньому.
Ситуація з українським кіно не менш плачевна, тому учням було запропоновано зняти фрагмент фільму на основі українського твору чи на основі авторського сценарію. У такий спосіб кожен міг відчути себе у ролі режисера, кінооператора чи актора, і вніс свою лепту в популяризації українського кіно. Також учням продемонстрували трейлери сучасних мультфільмів, особливо сподобався мультфільм «Мавка» на основі драми-феєрії "Лісова пісня" Лесі Українки.
Сильне враження справив на учнів трейлер фільму «Будинок «Слово», прем’єра якого відбулася 9 листопада. Вперше за довгий час з телеекрану прозвучало відверта правда про «Розстріляне відродження».
Уроки української мови набули цікавих форм: мовознавчі турніри, тематичні дискусії, уроки-змагання. З учнями початкової школи старшокласники поділилися секретами ораторського мистецтва, водночас вдосконалюючи власне мовлення й виступи перед публікою. Інтелектуальний двобій «Мовознавець проти літературознавця» створив атмосферу конкуренції та особистої відповідальності на шляху до перемоги.
Тиждень за тижнем ми виховуємо в собі почуття власної гідності, гордості, сили визнавати за собою помилки минулого та виправляти їх, ми не боїмося помилятися, страшно бездіяти й опускати руки на мову, культуру, а отже й на народ і на себе.